تبلیغات
مهندسی شیمی علوم و تحقیقات فارس ورودی 89
مهندسی شیمی علوم و تحقیقات فارس ورودی 89
ای که با نامت جهان اغاز شد..وبلاگ ما هم با نامت باز شد 
قالب وبلاگ

یه سلام گرم تو این روزای اول پاییز خدمت تمام بروبچه های گل مهندسی شیمی علوم تحقیقات فارس یه تبریک به همه بابت شروع ترم جدید .کجایید؟آخه تا کی بی بخاری تا کجا؟یه نگاهی به این مطلب پایینی بندازیم بد نیست یه کم به خودمون بیایم .آقایونی که اسمتون گذاشتن مدیر گروه و مسئول آهای دانشجویای مهندسی شیمی بیدار شید


                                                                


هدف این مسابقه فراهم آوردن زمینه‌ای برای مشاركت دانشجویان مهندسی شیمی كشور در طراحی و ساخت ماشین كوچكی با شرایط زیر میباشد:

1- نیرو محركه آن با انجام یك واكنش شیمیایی تأمین شود.

2- مسابقات به صورت تیمی شامل دانشجویان مهندسی شیمی و رشته های وابسته (شیمی كاربردی و محض، پلیمر و نفت) برگزار می‌گردد.

3- هر تیم حداقل 3 عضو و حداكثر 5 عضو دانشجو خواهد داشت.

4- دانشجویانی كه در سال جاری فارغ التحصیل شده باشند نیز میتوانند در تركیب تیم قرار گیرند.

5- هر تیم موظف است یكی از اعضائ هیئت علمی رشته های مربوطه را به عنوان سرپرست تیم معرفی نماید.

شرایط فوق می بایست طی نامه تأییدی كه تیم از طرف دانشگاه شركت كننده به همراه دارد، برای هیئت داوران محرز گردد. در غیر این صورت تیم از دور مسابقات حذف خواهد شد.

6- هر تیم مجاز است حداكثر یك دانشجوی كارشناسی ارشد یا دكتری از همان دانشگاه را در تركیب تیم قرار دهد.

7- اجزاء ماشین ساخته شده بایستی در جعبه‌ای به ابعاد cm 40×30×18 جای گیرد و در صورتیكه این امر برای هیئت داوران محرز نگردد، تیم مذكور بایستی صحت این موضوع را با قرار دادن اجزاء ماشین در جعبه اثبات نماید. لازم به توضیح است كه اجزا جدا شده ماشین برای احراز امر فوق بایستی قابلیت اتصال دوباره بدون صدمه دیدن جدی به كارآیی ماشین را داشته باشند و مسائلی از قبیل شكستن اجزا یا جدا كردن جوش ها و ...غیرقابل قبول می باشد. اگر صحت امر ذكر شده احراز نگردد، امتیاز منفی در بخش عملكرد لحاظ خواهد شد.لازم به توضیح است که برای جدا کردن و اتصال مجدد اجزا از هیچ وسیله خارجی نباید استفاده کرد و در صورت لزوم این عمل میبایست صرفا با دست و یا ابزارهای ساده نظیر آچار انجام شود. اگر صحت امر ذكر شده احراز نگردد،امتیاز منفی در پی خواهد داشت.

8- ماشین‌های طراحی شده بایستی قابلیت حمل بار اضافی تا cc 500 آب در فاصله 15 تا 30 متر را داشته باشد، از این رو ماشین بایستی مخزن با گنجایش cc 500 برای حمل آب داشته باشد. لازم به ذكر است كه مخزن فوق باید جزء اجزاء ماشین باشد و مخزن بار، حداكثر می تواند از 3 تكه تشكیل شده باشد.

مسابقه به ترتیب در دو بخش پوستر در روز اول مسابقات و بخش عملكرد در روز دوم انجام می‌پذیرد و در هر بخش به طور جداگانه 3 برنده اعلام خواهد گردید. در پایان نیز تیمی كه از مجموع پوستر و عملكرد بهترین نتیجه را كسب نماید به عنوان تیم برتر شناخته خواهد شد.

توجه به نكات زیر ضروری است:

1- هدف از انجام مسابقه نمایش توانایی كنترل یك واكنش شیمیایی است. بنابراین استفاده از دیگر منابع انرژی برای راندن ماشین مثل استفاده از باطری‌های خشك (AA ) و دیگر باطری‌های تجاری و صنعتی آماده و موجود در بازار و به طور كلی نیروی محركه خارجی ممنوع می‌باشد.

2- حركت ماشین بایستی بوسیله فرآیند شیمیایی كنترل گردد و استفاده از وسایل كنترل از راه دور و موارد مشابه ممنوع است. مكانیزم هایی مثل هل دادن یا كوك كردن، بلند کردن ماشین برای دور گرفتن، چرخاندن چرخها بوسیله دست، استفاده از تكیه‌گاه و وارد كردن ضربه برای شروع حركت مجاز نمی‌باشد. زمان توقف ماشین میبایست توسط یک فرآیند شیمیایی تعیین شود.

3- استفاده از انواع ترمزهای صرفا مكانیكی و الكتریكی برای توقف واكنش یا قطع نیروی محركه واكنش اكیداً ممنوع می‌باشد و فرآیند تعیین كننده در توقف الزاما بر اساس یك فرآیند شیمیایی می باشد.

تبصره 1 : استفاده از وسایل مکانیکی و الکترونیکی جهت قطع جریان موتور در صورتی بلامانع است که این وسایل توسط یک واکنش شیمیایی کنترل شود. برای مثال استفاده از چشم الکترونیکی در صورتی مجاز است که این دستگاه تغییر رنگ ناشی از یک واکنش شیمیایی را شناسایی و سیگنال قطع را صادر نماید.

تبصره 2 : استفاده از ترمز های سیالاتی اکیدا ممنوع می باشد. برای مثال خالی شدن مایع جهت تشخیص میزان مسافت مجاز نمی باشد

استفاده از هرگونه سنسور الکتریکی اعم از نوری، صوتی، مکانیکی و... در صورتی که منجر به کنترل مسیر ومسافت شود خطا محسوب شده و با نظر هیئت داوران موجب حذف تیم از مرحله عملکرد میگردد.

4- مسئولیت انتقال ماشین و مواد شیمیایی مورد نیاز به محل مسابقه و رعایت موارد ایمنی با تیم شركت كننده خواهد بود.

5- واكنش‌هایی كه استفاده از آنها مجاز نمی‌باشد به شرح زیر است:

- واكنش‌هایی كه باعث پخش دود و مه مواد سمی در فضای اطراف می‌گردد.

- واكنش‌هایی كه خروجی آنها به صورت جت گازهای داغ می‌باشد.

- واكنش‌هایی كه با شعله همراه است.

6- استفاده از جرقه، شعله كبریت و ... برای شروع واكنش تنها در صورتی مجاز است كه این اجزاء پس از ایجاد جرقه از ماشین جدا شده و جزء ماشین محسوب نگردند.

7- تنها تیمهایی به مرحله عملكرد راه مییابند كه حداقل 70 در صد امتیاز بخش پوستر را كسب كرده باشند.

ترکیب هیئت داوران و ناظران

5 نفر از کمیته برگزاری کمیکار انجمن مهندسی شیمی و 3 نفر از داوران نیز توسط میزبان انتخاب می شوند. ترجیحا از 8 داور منتخب باید، یک استاد مهندسی مکانیک و یک استاد مهندسی برق و یک استاد شیمی نیز در تركیب هیئت داوران حضور داشته باشند.

پیشنهاد می شود دبیر كمیكار عضو كمیته داوران نباشد.

2 نفر از طرف کمیته دانشجویی به عنوان ناظر برای نظارت بر عملکرد کادر اجرایی و ارائه گزارشی از روند برگزاری مسابقات به انجمن مهندسی شیمی ایران معرفی می گردند و انجمن هماهنگی های لازم جهت صدور کارت مخصوص ناظران كمیته دانشجویی را انجام دهد.


[ جمعه 8 مهر 1390 ] [ 10:15 ب.ظ ] [ امین محمود حقیقی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


با سلام!
این وبلاگ با هدف اطلاع رسانی اخبار ورودی های 89 مهندسی شیمی دانشگاه علوم و تحقیقات ایجاد شده و آماده انتشار مقالات, مطالب, درد دل و حرفهای نگفته شما دوستان عزیز است.
به امید همکاری شما (حتی شما دوست عزیز!)

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب