تبلیغات
مهندسی شیمی علوم و تحقیقات فارس ورودی 89
مهندسی شیمی علوم و تحقیقات فارس ورودی 89
ای که با نامت جهان اغاز شد..وبلاگ ما هم با نامت باز شد 
قالب وبلاگ

سلام بر دوستان عزیز

عرضم به حضورتون در آزمون ارشد دانشگاه دولتی از 8 درس مهندسی شیمی سوال طرح میشه ...

 در ادامه مطلب توضیحاتی در این زمینه هستــ ... 

ردیف
نام درس
ضریب درس در كنكور
1
زبان عمومی و تخصصی انگلیسی
1
2
انتقال حرارت 1و2
3
3
ترمودینامیك
3
4
مكانیك سیالات
2
5
كنترل فرآیند
1
6
انتقال جرم و عملیات واحد 1و2
4
7
طرح راكتورهای شیمیایی
2
8
ریاضیات كاربردی و عددی
3« زبان عمومی و تخصصی »
تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی 30 سؤال می‌باشد. همان‌طور كه از نام درس پیداست، تعدادی از سؤالات این درس زبان عمومی و تعدادی از آن‌ها نیز مربوط به اصطلاحات و متون تخصصی مهندسی شیمی می‌باشد. بدون تردید اگر دانشجویان در درس زبان حداقل‌هایی را داشته باشند مطالعه و سرمایه‌گذاری در این درس می‌تواند منطقی باشد. معمولاً منبع درس زبان تخصصی در اكثر رشته‌ها در دانشگاه‌های مختلف فرق می‌كند و اساتید این درس به صورت سلیقه‌ای منابع و یا جزوات مورد نظر خود را به دانشجویان معرفی می‌كنند. خواندن كتاب‌ها و جزوات زبان عمومی و همچنین زبان تخصصی برای رسیدن به تسلط در این درس كفایت می‌كند. و برای یادگیری بیشتر می توانید تست های سال های قبل را کار کنید.« انتقال حرارت 1و2 »
این درس در آزمون کارشناسی ارشد شامل 15 سؤال می‌باشد. از منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف به كتاب‌های انتقال حرارت تألیف اینكروپرا، انتقال حرارت تألیف هولمن می‌توان اشاره كرد. «مكانیک سیالات »
تعداد سؤالات این درس در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی شیمی در سال 91، 15 سؤال می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌های مختلف كتاب ایروینگ اچ شیمز و كتاب استریتر ترجمه مهندس علیرضا انتظاری، فرانك ام وایت ترجمه كریم موسوی نسب و مكانیك سیالات تألیف مجید ملكی می‌باشند، كه هر كدام از آن‌ها در بخش‌هایی كامل و در برخی فصول دارای ضعف هستند. 

« ترمودینامیک »
تعداد سؤالات این درس در آزمون 20 سؤال می‌باشد. از مهمترین دروس برای رشته مهندسی شیمی می‌باشد. ویژگی مهم این درس ریاضی‌پذیر بودن مطالب آن می‌باشد. منابع مهم این درس در دانشگاه‌ها كتاب‌های ترمودینامیك مهندسی شیمی تألیف اسمیت ون نس و ترمودینامیك تألیف ون وایلن می‌باشند كه بیشتر كتاب‌هایی مبتنی بر تفهیم و تشریح مطالب درسی می‌باشند.

مهمترین چالش درس ترمودینامیك برای مهندسان شیمی مباحث فوگاسیته و قانون گازها می‌باشد كه به دلیل انتزاعی بودن مطالب و كمبود مثال‌های موجود در منبع ون نس همواره چالش برانگیزترین سرفصل درس ترمودینامیك می‌باشد.« كنترل فرآیند »
درس کنترل فرآیند، یکی از مهم­ترین دروس دوره کارشناسی ارشد می­باشد که در رشته های مهندسی شیمی و مهندسی پلیمر به دلیل اهمیت کنترل واکنش­های شیمیایی مورد توجه ویژه قرار گرفته است. تعداد سوالات این درس در آزمون کارشناسی رشته مهندسی شیمی، 15 سوال می باشد.

این درس در آزمون کارشناسی ارشد دارای ضریب یک می­باشد و پاسخ­گویی به سؤالات این درس تأثیر به سزایی در رتبه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد خواهد داشت. همچنین این درس از سال 83 به مجموعه درس­های آزمون سراسری مهندسی پلیمر پیوسته است. 

جهت مطالعه بیشتر به دانشجویان کتاب کنترل فرآیندهای واکنش­های شیمیایی دکتر رفیع زاده توصیه می­شود. در این کتاب معادله فضای حالت که مختص دانشجویان رشته مهندسی پلیمر به صورت کامل بررسی شده است. همچنین دانشجویان جهت تمرین مسائل بیشتر می­توانند از کتاب کنترل فرآیندهای واکنش­های شیمیایی دکتر منوچهر نیک آذر، استفاده کنند.

« انتقال جرم و عملیات واحد 1و2 »
درس انتقال جرم و عملیات واحد در رشته مهندسی شیمی در كنكور سراسری 91 شامل 20 تست بوده و ضریب آن (4) می‌باشد، به همین دلیل در بین دروس بالاترین اهمیت را دارد.
سرفصل‌های انتقال جرم شامل عملیات انتقال جرم، نفوذ مولكولی، ضرایب انتقال جرم، دستگاه های گاز مایع، جذب گاز، سرفصل‌های عملیات واحد این درس شامل تقطیر، استخراج مایع مایع، تبخیر، رطوبت‌دهی و رطوبت‌گیری، خشك كردن، جذب سطحی، استخراج از جامدات، كریستالیزاسیون، فیلتریزاسیون می‌باشد.
درس انتقال جرم علی‌رغم مفاهیم سنگین، در دوره كارشناسی در یك درس سه واحدی تدریس می‌شود و عمده دانشجویان مهندسی شیمی در یادگیری مفاهیم پایة این درس كه مبنای یادگیری درس عملیات واحد نیز می‌باشد مشكل دارند. این ضعف در مباحثی از جمله دستگاه‌های گاز مایع و مفاهیم تقطیر كه به طور مستقیم از انتقال جرم به عملیات واحد مرتبط می‌شود مشخص كننده ضعف مفهومی دانشجویان می‌باشد. در فصول انتقال جرم فصل نفوذ مولكولی بیشترین تعداد تست را در كنكور سراسری در سرفصل‌های این درس به خود اختصاص داده، ویژگی مهم این فصل معرفی تفاوت بین مفاهیم نفوذ مولكولی و جابجایی می‌باشد. از آنجا كه دانشجویان این رشته در درس‌های مكانیك سیالات و انتقال حرارت با مفهوم پدیده‌های انتقال آشنا شدند در این درس در كنار جابجایی انتقال جرم مفاهیم نفوذ مولكولی را نیز می‌آموزند. لازم به ذكر است در این درس تعداد فرمول‌ها زیاد می‌باشد. لذا دانشجو باید برای یادگیری هر یك از این فرمول‌ها باید روی مفاهیم مورد نظر تسلط پیدا كند. از جمله این فصول، فصل ضرائب انتقال جرم می‌باشد.
در درس عملیات واحد مبحث تقطیر بیشترین تعداد تست را در كنكور سراسری به خود اختصاص داده است. یادگیری دو روش مك‌كیب و پانچون كه دو روش بسیار مهم در محاسبات تقطیر می‌باشد برای پاسخ‌گویی به تست‌های كنكور الزامی است. در مجموع درس عملیات واحد نسبت به انتقال جرم حجم محاسبات بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. اما یادگیری مفاهیم آن بسیار راحت‌تر از مفاهیم انتقال جرم می‌باشد.
منابع و مراجع مهم برای درس انتقال جرم، انتقال جرم رابرت تریبال ترجمه دكتر مرتضی سهرابی و دكتر طاهره كاغذ‌چی می‌باشد و برای عملیات واحد نیز عملیاتی واحد مك‌كیب می‌باشد.
همچنین مطالعه منبع انتقال جرم دكتر حسین بهمنیار نیز به داوطلبان رشته مهندسی شیمی توصیه می‌شود كه علت آن جمع‌بندی تمامی مطالب انتقال جرم از كتاب‌های مختلف پدیده‌های انتقال و ارائه توضیحات بهتر برای فصل ضرائب انتقال جرم نسبت به كتاب تریبال می‌باشد.
دانشجویان باید توجه داشته باشند كه ایرادات هر یك از منابع فوق به شرح زیر می‌باشد:

انتقال جرم تریبال جذب سطحی را بسیار مختصرتر از مك‌كیب گفته، همچنین سرفصل‌های تبخیر، كریستالیزاسیون، فیلتریزاسیون را ندارد. از طرفی كتاب مك‌كیب مبحث تقطیر را به خوبی كتاب تریبال توضیح نداده است.
« سینتیک و طراحی راکتورهای شیمیایی »
درس طراحی راكتورهای شیمیایی در رشته مهندسی شیمی در كنكور سراسری 91، شامل 15 تست بوده است. ضریب این درس در كنكور كارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی (2) می‌باشد.
سرفصل‌های این درس شامل مفاهیم سینتیك واكنش‌های همگن، تفسیر نتایج حاصل از انجام واكنش های شیمیایی درون راكتورهای ناپیوسته، طراحی راكتورهای ایده‌آل برای واكنش‌های منفرد، طراحی راكتور برای واكنش‌های منفرد، راكتورهای با جریان برگشتی، طراحی راكتور برای واكنش‌های چند‌گانه، اثرات دما و فشار می‌باشد.

سرفصل‌های طراحی راكتور برای واكنش‌های چندگانه چالش برانگیزترین فصل این كتاب می‌باشد. علت این موضوع پیچیدگی مكانیزم‌های واكنش و تأثیر پارامترهایی نظیر گزینش‌پذیری واكنش بر روی عملكرد راكتورها شیمیایی می‌باشد. علاوه بر این در فصل اول كتاب مفاهیمی همچون قوانین آرنیوسی و ذره حد واسط و در فصل دوم تعداد زیاد فرمول‌ها باعث سردرگمی دانشجویان می‌شود. در فصول طراحی راكتورهای ایده‌آل برای واكنش‌های منفرد و طراحی راكتور برای واكنش‌های منفرد مفاهیمی همچون اتصال راكتورها، ترتیب اتصال راكتورها، زمان پر شدن، سرعت پرشدن و همچنین وجود گراف‌ها و شكل‌هایی كه دانشجو برای فهم دقیق این درس نیاز به یادگیری شكل‌ها دارد از جمله دیگر چالش‌های این درس می‌باشد.

منابع و مراجع مهم این درس طرح راكتورهای شیمیایی تألیف اوكتاو لونشپیل، مبانی مهندسی واكنش‌های شیمیایی تألیف هلند و مهندسی واكنش‌های شیمیایی تألیف فوگلر می‌باشد. همچنین مطالعه منبع طراحی راكتورهای پلیمریزاسیون تألیف دكتر وحید حدادی اصل نیز به داوطلبان توصیه می‌شود.

لازم به ذكر است از جمله ایرادات وارد به كتاب مهندسی واكنش‌های شیمیایی تألیف اوكتاو لونشپیل می‌توان در تنوع كم تعداد سوالات و غلط‌های تایپی متعدد اشاره كرد.
« ریاضیات (کاربردی ـ عددی) »
درس كاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی كه به نام ریاضیات كاربردی ـ عددی نیز شناخته می‌شود در كنكور سراسری 91 شامل 20 تست بوده است. لازم به ذكر است این درس در سالهای گذشته نیز به همین صورت و با همین تعداد تست بوده است. ضریب این درس برای داوطلبان رشته مهندسی شیمی (3) می‌باشد و به لحاظ اهمیت جزء دروس مهم محسوب می‌شود.

این درس شامل دو بخش تحلیلی و عددی می‌باشد. بخش تحلیلی شامل معادلات دیفرانسیل و مدلسازی ریاضی (فرمولاسیون) می‌باشد. بخش عددی كتاب مباحث محاسبات عددی را به خود اختصاص می‌دهد. سرفصل‌های این درس عبارتند از: مدلسازی ریاضی و فرمولاسیون، معادلات دیفرانسیل معمولی، معادلات دیفرانسیل مرتبه اول، معادلات دیفرانسیل مرتبه دوم و بالاتر، دستگاه معادلات دیفرانسیل خطی مرتبه اول، توابع لژاندر، بسل و توابع خاص، تبدیل لاپلاس و كابردهای آن، سری فوریه، انتگرال فوریه و تبدیل فوریه، اورتوگونالیتی، معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی، حل عددی معادلات غیرخطی، مشتق‌گیری عددی، انتگرال‌گیری عددی،‌ حل عددی معادلات دیفرانسیل، حل معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی به روش عددی،‌ جبر خطی و حل دستگاه‌های معادلات خطی.

بخش عددی كه حدود نیمی از تست‌های ریاضیات كاربردی ـ عددی را به خود اختصاص می‌دهد نسبت به بخش تحلیلی مباحث راحت‌تری را شامل می‌شود. اما در مبحث مرتبه خطاها به دلیل عدم توضیح كافی در مراجع و منابع ممكن است دانشجویان را به چالش بكشاند. در بخش تحلیلی نیز تست‌های مدلسازی سال‌های اخیر رو به دشواری گذاشته و عدم تسلط دانشجویان روی مفاهیم این مبحث از جمله المان‌گیری، موازنه و ... می‌تواند چالش برانگیز باشد. از طرفی اغلب دانشجویان در روند حل مبحث معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی، سری‌ها، معادلات بسل، از درس معادلات دیفرانسیل و ریاضیات مهندسی دچار ضعف هستند.

منابع و مراجع مهم این درس كتاب كاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی تألیف دكتر منوچهر نیك‌آذر و دكتر ریاض خراط و همچنین كتاب كاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی و پلیمر تألیف دكتر مهدی رفیع زاده می‌باشد. البته كتاب كاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی دكتر نیك‌آذر و دكتر خراط مباحث را بسیار گسترده‌تر از سطح كنكور بیان كرده و كتاب دكتر رفیع‌زاده نیز بیشتر مسائل را با استفاده از نرم‌افزار مطلب حل كرده و دید کنكوری ندارد.به امید موفقیت تک تک شما عزیزان... مخصوصا ورودی های 89 ان شاالله...
[ شنبه 20 آبان 1391 ] [ 10:11 ب.ظ ] [ احمدرضا صحرایی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


با سلام!
این وبلاگ با هدف اطلاع رسانی اخبار ورودی های 89 مهندسی شیمی دانشگاه علوم و تحقیقات ایجاد شده و آماده انتشار مقالات, مطالب, درد دل و حرفهای نگفته شما دوستان عزیز است.
به امید همکاری شما (حتی شما دوست عزیز!)

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب